Western eTutoring System: Tutors Available for the Week of December 10, 2017 - December 16, 2017
Next Week » « Previous Week
Sunday
December 10
Monday
December 11
Tuesday
December 12
Wednesday
December 13
Thursday
December 14
Friday
December 15
Saturday
December 16
Accounting

9:00 PM - 11:00 PM: M. Guardado

Anatomy and Physiology

6:30 AM - 8:30 AM: S. Avery

Biology

6:30 AM - 8:30 AM: S. Avery

1:00 PM - 3:00 PM: D. Haren

Calculus

9:00 AM - 12:00 PM: N. Agbonoga

Chemistry

6:30 AM - 8:30 AM: S. Avery

8:00 AM - 9:00 AM: K. Pavlova

4:00 PM - 8:00 PM: C. Cole

Economics

9:00 PM - 11:00 PM: M. Guardado

Introduction to Psychology

1:00 PM - 3:00 PM: D. Haren

Live Writing Lab (Synchronous)

1:00 PM - 5:00 PM: K. Dorsey

Math

8:00 AM - 9:00 AM: K. Pavlova

9:00 AM - 12:00 PM: N. Agbonoga

10:00 AM - 1:30 PM: D. Hand

6:30 PM - 8:30 PM: A. Guardado

Physics

10:00 AM - 1:30 PM: D. Hand

Statistics

9:00 PM - 11:00 PM: M. Guardado

Writing (Asynchronous)*

M. Abbott (2.5)

H. Bergstrom (1)

B. Booth (2.5)

B. Booth (1.00)

R. Day (3.00)

R. Denton (6)

M. Ferek (2.00)

K. Fritz (2.5)

R. Jakopak (2)

G. Leickly (2)

G. Leickly (1.00)

A. Morley (2)

J. Norton (1)

M. Schroeder (0.50)

M. Schroeder (1.00)

C. Taylor-Olsen (2)

A. Vernon (3)

1:00 PM - 5:00 PM: K. Dorsey

Accounting

1:00 PM - 3:30 PM: G. Elsik

American Sign Language (ASL)

2:00 PM - 5:00 PM: K. Heien

Anatomy and Physiology

4:30 PM - 6:30 PM: J. Collazo

Biology

4:30 PM - 6:30 PM: J. Collazo

5:00 PM - 7:00 PM: A. Salisbury

6:00 PM - 8:00 PM: D. Haren

Calculus

2:00 PM - 4:00 PM: B. Watkins

6:00 PM - 8:00 PM: N. Agbonoga

Chemistry

4:30 PM - 6:30 PM: J. Collazo

5:00 PM - 7:00 PM: A. Salisbury

10:00 PM - 11:00 PM: K. Pavlova

Introduction to Psychology

6:00 PM - 8:00 PM: D. Haren

Live Writing Lab (Synchronous)

T. Daniels-Lerberg

10:30 AM - 1:00 PM: K. Shevchenko

Math

9:00 AM - 11:30 AM: M. Rasmussen

9:30 AM - 1:30 PM: C. Bralla-Martin

12:00 PM - 1:30 PM: K. Seta

2:00 PM - 4:00 PM: B. Watkins

6:00 PM - 8:00 PM: N. Agbonoga

7:00 PM - 9:00 PM: A. Guardado

10:00 PM - 11:00 PM: K. Pavlova

Spanish

11:00 AM - 1:00 PM: L. Lavoie

8:30 PM - 9:30 PM: L. Lavoie

Statistics

9:00 AM - 11:30 AM: M. Rasmussen

2:00 PM - 4:00 PM: B. Watkins

5:00 PM - 7:00 PM: A. Salisbury

Writing (Asynchronous)*

E. Brist (4)

T. Daniels-Lerberg (2.5)

R. Day (2)

M. Ferek (1)

A. Morley (2)

T. Richards (5)

J. Schear (2.5)

M. Schroeder (1)

A. Vernon (3)

G. Walsh (2)

10:30 AM - 1:00 PM: K. Shevchenko

Accounting

3:00 PM - 6:00 PM: O. Crisp

American Sign Language (ASL)

12:00 PM - 3:00 PM: K. Heien

Anatomy and Physiology

4:30 PM - 6:30 PM: J. Collazo

Biology

11:00 AM - 1:00 PM: C. Norman

4:30 PM - 6:30 PM: J. Collazo

5:00 PM - 7:00 PM: A. Salisbury

6:00 PM - 8:00 PM: D. Haren

Calculus

7:30 AM - 10:00 AM: C. Hooper

Chemistry

5:00 AM - 10:00 AM: D. Mackay

8:00 AM - 9:00 AM: K. Pavlova

3:00 PM - 6:00 PM: O. Crisp

4:30 PM - 6:30 PM: J. Collazo

5:00 PM - 7:00 PM: A. Salisbury

Introduction to Psychology

6:00 PM - 8:00 PM: D. Haren

Live Writing Lab (Synchronous)

8:00 AM - 10:00 AM: K. Dorsey

T. Daniels-Lerberg

K. Frank

9:00 AM - 11:30 AM: K. Shevchenko

3:00 PM - 4:00 PM: K. Dorsey

Math

5:00 AM - 10:00 AM: D. Mackay

7:30 AM - 10:00 AM: C. Hooper

8:00 AM - 9:00 AM: K. Pavlova

9:00 AM - 11:00 AM: C. Stockwell

1:00 PM - 2:30 PM: K. Seta

3:00 PM - 6:00 PM: O. Crisp

Physics

5:00 AM - 10:00 AM: D. Mackay

7:30 AM - 10:00 AM: C. Hooper

Spanish

10:30 AM - 11:30 AM: L. Lavoie

8:00 PM - 9:00 PM: L. Lavoie

8:00 PM - 10:00 PM: S. Simmons

Statistics

9:00 AM - 11:00 AM: C. Stockwell

5:00 PM - 7:00 PM: A. Salisbury

Writing (Asynchronous)*

8:00 AM - 10:00 AM: K. Dorsey

M. Abbott (2.5)

E. Beede (3)

T. Daniels-Lerberg (2.5)

R. Day (3)

M. Ferek (1)

J. Follansbee (2.5)

K. Frank (1)

K. Fritz (2.5)

M. Molder (2.5)

A. Morley (2)

T. Richards (5)

M. Schroeder (1)

A. Vernon (2)

G. Walsh (2)

S. Wayment (1)

Z. Welhouse (2.5)

J. Williams (1.5)

9:00 AM - 11:30 AM: K. Shevchenko

3:00 PM - 4:00 PM: K. Dorsey

Accounting

2:30 PM - 3:30 PM: F. Farje

5:00 PM - 10:00 PM: B. Dickinson

9:00 PM - 11:00 PM: M. Guardado

American Sign Language (ASL)

7:00 PM - 9:00 PM: S. Foote

Anatomy and Physiology

4:30 PM - 6:30 PM: J. Collazo

Biology

1:00 PM - 3:00 PM: M. Herrmann

4:30 PM - 6:30 PM: J. Collazo

5:00 PM - 7:00 PM: A. Salisbury

6:00 PM - 8:00 PM: D. Haren

Chemistry

1:00 PM - 3:00 PM: M. Herrmann

4:30 PM - 6:30 PM: J. Collazo

5:00 PM - 7:00 PM: C. Cole

5:00 PM - 7:00 PM: A. Salisbury

10:00 PM - 11:00 PM: K. Pavlova

Economics

9:00 PM - 11:00 PM: M. Guardado

Introduction to Psychology

6:00 PM - 8:00 PM: D. Haren

Live Writing Lab (Synchronous)

T. Daniels-Lerberg

K. Frank

3:00 PM - 4:00 PM: K. Dorsey

Math

9:00 AM - 12:00 PM: C. Stockwell

1:00 PM - 3:00 PM: M. Herrmann

1:00 PM - 4:00 PM: J. Paulsen

10:00 PM - 11:00 PM: K. Pavlova

Microsoft Office

7:30 PM - 10:00 PM: W. Mahoney-Watson

Spanish

2:00 PM - 4:00 PM: L. Lavoie

2:30 PM - 3:30 PM: F. Farje

8:00 PM - 9:00 PM: L. Lavoie

8:00 PM - 10:00 PM: S. Simmons

Statistics

9:00 AM - 12:00 PM: C. Stockwell

5:00 PM - 7:00 PM: A. Salisbury

9:00 PM - 11:00 PM: M. Guardado

Web Development

7:30 PM - 10:00 PM: W. Mahoney-Watson

Writing (Asynchronous)*

A. Beck (2)

T. Daniels-Lerberg (2.5)

R. Day (3.00)

K. Frank (2)

S. Hampton (2.5)

M. Molder (5)

A. Morley (2)

J. Norton (2)

T. Richards (5)

M. Schroeder (1.5)

T. Stinson (7.50)

A. Vernon (3)

G. Walsh (2)

Z. Welhouse (2.5)

3:00 PM - 4:00 PM: K. Dorsey

Accounting

9:00 AM - 10:30 AM: F. Farje

5:00 PM - 8:00 PM: O. Crisp

9:00 PM - 11:00 PM: M. Guardado

American Sign Language (ASL)

11:30 AM - 2:30 PM: K. Heien

Calculus

7:30 AM - 10:00 AM: C. Hooper

Chemistry

5:00 AM - 10:00 AM: D. Mackay

5:00 PM - 8:00 PM: O. Crisp

Economics

9:00 PM - 11:00 PM: M. Guardado

Live Writing Lab (Synchronous)

K. Frank

Math

5:00 AM - 10:00 AM: D. Mackay

6:00 AM - 8:00 AM: C. Lohr

7:30 AM - 10:00 AM: C. Hooper

9:00 AM - 11:00 AM: K. Seta

2:30 PM - 4:30 PM: J. Paulsen

5:00 PM - 8:00 PM: O. Crisp

Microsoft Office

7:30 PM - 10:00 PM: W. Mahoney-Watson

Physics

5:00 AM - 10:00 AM: D. Mackay

7:30 AM - 10:00 AM: C. Hooper

Spanish

9:00 AM - 10:30 AM: F. Farje

10:30 AM - 11:30 AM: L. Lavoie

1:00 PM - 3:00 PM: L. Lavoie

8:00 PM - 9:00 PM: S. Simmons

Statistics

9:00 PM - 11:00 PM: M. Guardado

Web Development

7:30 PM - 10:00 PM: W. Mahoney-Watson

Writing (Asynchronous)*

M. Abbott (2.5)

E. Beede (2)

R. Day (3)

A. DeGrauw (1)

K. Frank (2)

K. Fritz (2.5)

M. Molder (2.5)

A. Morley (2)

M. Schroeder (1.5)

A. Vernon (2)

G. Walsh (2)

S. Wayment (1.5)

J. Williams (1.5)

Accounting

12:00 PM - 3:00 PM: O. Crisp

1:00 PM - 3:30 PM: G. Elsik

Anatomy and Physiology

6:00 AM - 9:00 AM: S. Avery

10:00 AM - 6:00 PM: J. Collazo

Biology

6:00 AM - 9:00 AM: S. Avery

10:00 AM - 6:00 PM: J. Collazo

10:00 AM - 11:00 AM: C. Norman

Calculus

9:00 AM - 12:00 PM: T. McDonald

2:00 PM - 5:00 PM: B. Watkins

Chemistry

6:00 AM - 9:00 AM: S. Avery

10:00 AM - 6:00 PM: J. Collazo

11:00 AM - 1:00 PM: C. Cole

12:00 PM - 3:00 PM: O. Crisp

3:00 PM - 6:00 PM: K. Pavlova

Computer Science (Java and C++ only)

4:30 PM - 7:30 PM: M. Heyman

Introduction to Psychology

D. Testerman

Live Writing Lab (Synchronous)

K. Shevchenko

Math

7:00 AM - 10:00 AM: C. Lohr

8:00 AM - 10:30 AM: M. Rasmussen

9:00 AM - 12:00 PM: T. McDonald

9:30 AM - 1:00 PM: C. Bralla-Martin

10:30 AM - 12:30 PM: H. Walker-Sands

12:00 PM - 3:00 PM: O. Crisp

1:30 PM - 2:30 PM: K. Seta

2:00 PM - 5:00 PM: B. Watkins

3:00 PM - 6:00 PM: K. Pavlova

Physics

9:00 AM - 12:00 PM: T. McDonald

Statistics

8:00 AM - 10:30 AM: M. Rasmussen

2:00 PM - 5:00 PM: B. Watkins

Writing (Asynchronous)*

M. Abbott (2.5)

A. Beck (2)

A. Bumstead (5)

R. Day (2)

R. Jakopak (1)

C. James (2)

G. Leickly (1)

A. Morley (3)

J. Schear (2.5)

M. Schroeder (1.00)

K. Shevchenko (3)

D. Testerman (2.5)

A. Vernon (3)

G. Walsh (2)

J. Williams (1.5)

Anatomy and Physiology

6:00 AM - 9:00 AM: S. Avery

Biology

6:00 AM - 9:00 AM: S. Avery

Chemistry

6:00 AM - 9:00 AM: S. Avery

8:00 AM - 9:00 AM: K. Pavlova

Computer Science (Java and C++ only)

1:00 PM - 4:00 PM: M. Heyman

Introduction to Psychology

D. Testerman

Math

8:00 AM - 9:00 AM: K. Pavlova

Writing (Asynchronous)*

H. Bergstrom (1.5)

B. Booth (2.5)

S. Hampton (2.5)

R. Jakopak (2)

G. Leickly (2)

A. Morley (3)

C. Taylor-Olsen (1)

D. Testerman (2.5)

*(eQuestions and Writing Lab only)