Western eTutoring System: Tutors Available for the Week of January 13, 2019 - January 19, 2019
Next Week » « Previous Week
Sunday
January 13
Monday
January 14
Tuesday
January 15
Wednesday
January 16
Thursday
January 17
Friday
January 18
Saturday
January 19
Accounting

7:00 PM - 8:00 PM: O. Crisp

8:00 PM - 9:00 PM: I. Encarnacion

Anatomy and Physiology

3:30 PM - 6:00 PM: G. Oliver

Biology

3:30 PM - 6:00 PM: G. Oliver

Calculus

7:00 PM - 9:30 PM: A. Hunt

Chemistry

8:00 AM - 12:00 PM: P. Ferguson

3:30 PM - 6:00 PM: G. Oliver

7:00 PM - 8:00 PM: O. Crisp

10:00 PM - 11:59 PM: M. Kachhla

Live Writing Lab (Synchronous)

8:00 AM - 11:00 AM: R. Cameron

Math

8:00 AM - 11:00 AM: R. Cameron

8:30 AM - 10:30 AM: J. Derrick

7:00 PM - 8:00 PM: O. Crisp

7:00 PM - 9:30 PM: A. Hunt

10:00 PM - 11:59 PM: M. Kachhla

Writing (Asynchronous)*

8:00 AM - 11:00 AM: R. Cameron

S. Bischoff (1.5)

T. Bodley (1.5)

J. Brockman (1)

J. Deer (2.5)

D. Hammond (2.5)

J. Norton (2)

B. Raappana (2.5)

M. Romero (1.5)

J. Rutkowski (2.5)

S. Saran (3)

K. Stewart (2)

C. Taylor-Olsen (2)

K. Turner (2.5)

Accounting

7:00 AM - 9:00 AM: B. Camarena

4:00 PM - 6:00 PM: B. Camarena

American Sign Language (ASL)

4:00 PM - 7:00 PM: H. Ence

Anatomy and Physiology

4:00 PM - 5:00 PM: P. Carey

Biology

4:00 PM - 5:00 PM: P. Carey

Calculus

2:00 PM - 4:00 PM: B. Watkins

2:30 PM - 5:30 PM: T. Vu

Chemistry

4:00 PM - 5:00 PM: P. Carey

5:00 PM - 10:00 PM: C. Cole

6:30 PM - 11:59 PM: M. Kachhla

10:00 PM - 11:59 PM: K. Pavlova

Economics

7:00 AM - 9:00 AM: B. Camarena

4:00 PM - 6:00 PM: B. Camarena

Live Writing Lab (Synchronous)

K. Shevchenko

Math

8:00 AM - 10:00 AM: C. Lohr

9:00 AM - 10:30 AM: S. Cleaver

2:00 PM - 4:00 PM: B. Watkins

2:30 PM - 5:30 PM: T. Vu

6:30 PM - 11:59 PM: M. Kachhla

10:00 PM - 11:59 PM: K. Pavlova

Spanish

7:00 AM - 9:00 AM: B. Camarena

12:00 PM - 2:00 PM: L. Lavoie

4:00 PM - 6:00 PM: B. Camarena

8:00 PM - 9:00 PM: L. Lavoie

Statistics

2:00 PM - 4:00 PM: B. Watkins

2:30 PM - 5:30 PM: T. Vu

Writing (Asynchronous)*

A. Beck (2.5)

E. Beede (2.5)

S. Berry (1)

S. Bischoff (1)

T. Bodley (1.5)

R. Day (2)

J. Deer (1)

B. Denton (2)

K. Fritz (3)

M. Romero (1)

S. Saran (2.5)

K. Shevchenko (1)

K. Stewart (1)

R. Stoney (1)

G. Walsh (2)

American Sign Language (ASL)

4:00 PM - 6:00 PM: H. Ence

Calculus

12:00 PM - 1:00 PM: I. Canales

10:00 PM - 11:00 PM: A. Hunt

Chemistry

5:00 AM - 10:00 AM: D. Mackay

8:00 AM - 11:00 AM: P. Ferguson

4:00 PM - 9:00 PM: C. Cole

Economics

6:30 AM - 7:45 AM: M. Torguson

8:00 AM - 9:30 AM: N. Standley

Live Writing Lab (Synchronous)

K. Shevchenko

Math

5:00 AM - 10:00 AM: D. Mackay

8:00 AM - 10:00 AM: C. Lohr

8:00 AM - 9:30 AM: N. Standley

9:00 AM - 11:00 AM: C. Stockwell

12:00 PM - 1:00 PM: I. Canales

1:30 PM - 4:30 PM: C. Lohr

4:00 PM - 6:00 PM: J. Derrick

10:00 PM - 11:00 PM: A. Hunt

Physics

5:00 AM - 10:00 AM: D. Mackay

Spanish

8:00 PM - 9:00 PM: L. Lavoie

Statistics

8:00 AM - 9:30 AM: N. Standley

9:00 AM - 11:00 AM: C. Stockwell

Writing (Asynchronous)*

Z. Bellows (1)

S. Berry (1)

S. Bischoff (1)

T. Bodley (1.5)

J. Brockman (.75)

R. Day (3)

J. Deer (1)

B. Denton (2)

D. Keegan (1)

D. Lennon (1)

T. Richards (5)

S. Saran (2.5)

K. Shevchenko (1)

L. Stixrud (2.5)

R. Stoney (1)

T. Tilden (2.5)

K. Turner (2.5)

G. Walsh (2)

K. Williams (3)

Accounting

2:00 PM - 3:00 PM: F. Farje

Anatomy and Physiology

10:00 AM - 12:30 PM: P. Carey

Biology

10:00 AM - 12:30 PM: P. Carey

Calculus

7:30 AM - 10:00 AM: C. Hooper

12:00 PM - 1:00 PM: I. Canales

1:00 PM - 4:00 PM: A. Beebe

2:30 PM - 4:00 PM: B. Alvarez

7:00 PM - 9:00 PM: A. Hunt

Chemistry

10:00 AM - 12:30 PM: P. Carey

Economics

6:30 AM - 7:45 AM: M. Torguson

9:30 AM - 11:30 AM: N. Standley

Live Writing Lab (Synchronous)

K. Frank

K. Shevchenko

9:00 AM - 12:00 PM: K. Christopher

Math

7:30 AM - 10:00 AM: C. Hooper

8:00 AM - 9:00 AM: C. Lohr

8:30 AM - 10:30 AM: S. Cleaver

9:30 AM - 11:30 AM: N. Standley

12:00 PM - 1:00 PM: I. Canales

1:00 PM - 4:00 PM: A. Beebe

2:30 PM - 4:00 PM: B. Alvarez

3:00 PM - 6:00 PM: J. Shimic

4:00 PM - 6:00 PM: J. Derrick

7:00 PM - 9:00 PM: A. Hunt

Physics

7:30 AM - 10:00 AM: C. Hooper

Spanish

12:00 PM - 2:00 PM: L. Lavoie

2:00 PM - 3:00 PM: F. Farje

Statistics

9:30 AM - 11:30 AM: N. Standley

1:00 PM - 4:00 PM: A. Beebe

Writing (Asynchronous)*

E. Beede (2.5)

Z. Bellows (1)

S. Berry (1)

T. Bodley (1.5)

J. Deer (1)

B. Denton (2)

K. Frank (2)

K. Fritz (3)

J. Gapinski (2)

D. Hammond (2.5)

D. Keegan (1)

T. Richards (5)

J. Rutkowski (2.5)

K. Shevchenko (1)

R. Stoney (1)

G. Walsh (2)

K. Williams (2)

9:00 AM - 12:00 PM: K. Christopher

Accounting

8:00 PM - 9:00 PM: I. Encarnacion

Anatomy and Physiology

12:00 PM - 2:00 PM: R. Tenorio

Biology

12:00 PM - 2:00 PM: R. Tenorio

Calculus

12:00 PM - 1:00 PM: I. Canales

7:00 PM - 9:00 PM: A. Hunt

Chemistry

5:00 AM - 10:00 AM: D. Mackay

8:00 AM - 11:00 AM: P. Ferguson

12:00 PM - 2:00 PM: R. Tenorio

Computer Science (Java and C++ only)

10:00 AM - 12:00 PM: Z. Lee

Economics

6:30 AM - 7:45 AM: M. Torguson

8:00 AM - 9:30 AM: N. Standley

Live Writing Lab (Synchronous)

K. Frank

K. Shevchenko

Math

5:00 AM - 10:00 AM: D. Mackay

8:00 AM - 10:00 AM: C. Lohr

8:00 AM - 1:00 PM: M. Rasmussen

8:00 AM - 9:30 AM: N. Standley

9:00 AM - 10:30 AM: S. Cleaver

12:00 PM - 1:00 PM: I. Canales

2:00 PM - 7:00 PM: M. Rasmussen

4:00 PM - 6:00 PM: J. Derrick

7:00 PM - 9:00 PM: A. Hunt

Physics

5:00 AM - 10:00 AM: D. Mackay

Statistics

8:00 AM - 1:00 PM: M. Rasmussen

8:00 AM - 9:30 AM: N. Standley

2:00 PM - 7:00 PM: M. Rasmussen

Writing (Asynchronous)*

Z. Bellows (1.5)

S. Berry (1)

T. Bodley (1.5)

J. Brockman (1.25)

R. Day (3)

J. Deer (1)

B. Denton (2)

M. Evans (5)

K. Frank (2)

D. Keegan (1)

D. Lennon (1)

T. Richards (5)

K. Shevchenko (1)

T. Tilden (2.5)

G. Walsh (2)

J. Williams (1.5)

K. Williams (2)

Accounting

7:00 AM - 9:00 AM: B. Camarena

Calculus

7:30 AM - 10:00 AM: C. Hooper

2:00 PM - 5:00 PM: B. Watkins

5:30 PM - 8:00 PM: A. Hunt

Computer Science (Java and C++ only)

9:00 AM - 11:00 AM: Z. Lee

Economics

6:30 AM - 7:45 AM: M. Torguson

7:00 AM - 9:00 AM: B. Camarena

Introduction to Psychology

D. Testerman

Live Writing Lab (Synchronous)

K. Frank

K. Shevchenko

Math

7:30 AM - 10:00 AM: C. Hooper

10:30 AM - 12:30 PM: H. Walker-Sloss

2:00 PM - 5:00 PM: B. Watkins

5:30 PM - 8:00 PM: A. Hunt

Physics

7:30 AM - 10:00 AM: C. Hooper

Spanish

7:00 AM - 9:00 AM: B. Camarena

Statistics

2:00 PM - 5:00 PM: B. Watkins

Writing (Asynchronous)*

A. Beck (2.5)

S. Berry (1)

T. Bodley (1.5)

J. Brockman (2)

A. Bumstead (5)

R. Day (2)

J. Deer (1)

B. Denton (2)

M. Evans (5)

K. Frank (1)

K. Fritz (1)

C. James (2)

D. Keegan (1)

J. Norton (1)

M. Romero (1)

D. Rutiezer (2.5)

K. Shevchenko (1)

K. Stamper (3)

K. Stewart (2)

D. Testerman (2.5)

G. Walsh (2)

J. Williams (1.5)

Accounting

7:00 AM - 8:30 AM: B. Camarena

9:00 AM - 10:30 AM: F. Farje

6:00 PM - 8:00 PM: O. Crisp

Anatomy and Physiology

4:30 PM - 6:00 PM: P. Carey

Biology

4:30 PM - 6:00 PM: P. Carey

Chemistry

4:30 PM - 6:00 PM: P. Carey

6:00 PM - 8:00 PM: O. Crisp

Computer Science (Java and C++ only)

9:00 AM - 11:00 AM: Z. Lee

Economics

7:00 AM - 8:30 AM: B. Camarena

Introduction to Psychology

D. Testerman

Live Writing Lab (Synchronous)

8:00 AM - 11:00 AM: R. Cameron

Math

8:00 AM - 11:00 AM: R. Cameron

2:00 PM - 4:00 PM: J. Shimic

6:00 PM - 8:00 PM: O. Crisp

6:00 PM - 11:00 PM: M. Rasmussen

Spanish

7:00 AM - 8:30 AM: B. Camarena

9:00 AM - 10:30 AM: F. Farje

Statistics

6:00 PM - 11:00 PM: M. Rasmussen

Writing (Asynchronous)*

8:00 AM - 11:00 AM: R. Cameron

T. Bodley (1.5)

J. Deer (2.5)

K. Fritz (3)

C. James (2.5)

D. Keegan (1)

J. Norton (2)

B. Raappana (2.5)

M. Romero (1.5)

L. Stixrud (2.5)

C. Taylor-Olsen (1)

D. Testerman (2.5)

J. Williams (2)

*(eQuestions and Writing Lab only)